Satellite Awards: Winners List (LIVE)

satalightawards

A live updating list of winners from the 18th Satellite Awards. Find the nominees & winners below, with winners listed in italic bold and highlighted in RED.

WINNERS & NOMINEES

Motion Picture Awards

Best Motion Picture
Inside Llewyn Davis
12 Years a Slave
Philomena
American Hustle
Gravity
Captain Phillips
The Wolf of Wall Street
Saving Mr. Banks
All Is Lost
Blue Jasmine

Best Director
Steve McQueen – 12 Years a Slave
Ethan Coen, Joel Coen – Inside Llewyn Davis
Ron Howard – Rush
Woody Allen – Blue Jasmine
Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street
Alfonso Cuaron – Gravity
Paul Greengrass – Captain Phillips
David O. Russell – American Hustle

Best Actress in a Motion Picture
Meryl Streep – August: Osage County
Judi Dench – Philomena
Sandra Bullock – Gravity
Cate Blanchett – Blue Jasmine
Amy Adams – American Hustle
Julia Louis-Dreyfus – Enough Said
Emma Thompson – Saving Mr. Banks
Adèle Exarchopoulos – Blue Is the Warmest Color

Best Actor in a Motion Picture
Robert Redford – All Is Lost
Christian Bale – American Hustle
Tom Hanks – Captain Phillips
Bruce Dern – Nebraska
Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
Forest Whitaker – Lee Daniels’ the Butler
Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club
Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street

Best Actress in a Supporting Role
Julia Roberts – August: Osage County
Léa Seydoux – Blue Is the Warmest Color
Oprah Winfrey – Lee Daniels’ the Butler
June Squibb – Nebraska
Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave
Sally Hawkins – Blue Jasmine
Emily Watson – The Book Thief
Jennifer Lawrence – American Hustle

Best Actor in a Supporting Role
Jake Gyllenhaal – Prisoners
Harrison Ford – 42
Jared Leto – Dallas Buyers Club
Casey Affleck – Out of the Furnace
Bradley Cooper – American Hustle
Ryan Gosling – The Place Beyond the Pines
Michael Fassbender – 12 Years a Slave
Tom Hanks – Saving Mr. Banks

Best International Picture
Denmark – The Hunt
France – Blue Is the Warmest Color
South Africa – Four Corners
Saudia Arabia – Wadjda
Serbia – Circles
Iran – The Past
Italy – The Great Beauty
United Kingdom – Metro Manila
Belgium – The Broken Circle Breakdown
Israel – Bethlehem

Best Animated or Mixed Media Picture
Ernest & Celestine – GKIDS
Turbo – DreamWorks
The Wind Rises – Studio Ghibli
The Croods – 20th Century Fox, DreamWorks
Frozen – Disney
Epic – 20th Century Fox
Cloudy With a Chance of Meatballs 2 – Sony
Monsters University – Disney/Pixar

Best Documentary Picture
20 Feet from Stardom
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
The Square
American Promise
The Act of Killing
Blackfish
Stories We Tell
Sound City
Tim’s Vermeer
After Tiller

Best Original Screenplay
Nicole Holofcener – Enough Said
Ethan Coen, Joel Coen – Inside Llewyn Davis
Woody Allen – Blue Jasmine
Spike Jonze – Her
Kelly Marcel, Sue Smith – Saving Mr. Banks
David O. Russell, Eric Singer – American Hustle

Best Adapted Screenplay
Billy Ray – Captain Phillips
Peter Berg – Lone Survivor
John Ridley – 12 Years a Slave
Terence Winter – The Wolf of Wall Street
Ethan Hawke, Julie Delpy, Richard Linklater – Before Midnight
Jeff Pope, Steve Coogan – Philomena

Best Original Score
Alexandre Desplat – Philomena
Hans Zimmer – 12 Years a Slave
Arcade Fire – Her
Steven Price – Gravity
Theodore Shapiro – The Secret Life of Walter Mitty
John Williams – The Book Thief

Best Original Song
Young and Beautiful – The Great Gatsby
Let It Go – Frozen – Disney
I See Fire – The Hobbit: The Desolation Of Smaug
So You Know What It’s Like – Short Term 12
Happy – Despicable Me 2
Please Mr. Kennedy – Inside Llewyn Davis

Best Cinematography
Roger Deakins – Prisoners
Bruno Delbonnel – Inside Llewyn Davis
Emmanuel Lubezki – Gravity
Sean Bobbitt – 12 Years a Slave
Stuart Dryburgh – The Secret Life of Walter Mitty
Anthony Dod Mantle – Rush

Best Visual Effects
Andrew R. Jones, Jessica Norman, Matt Johnson, Scott Farrar – World War Z
Markus Manninen, Matt Baer – The Croods
James Schwalm, Scott Stokdyk, Troy Saliba – Oz the Great and Powerful
Antoine Moulineau, Jody Johnson, Mark Hodgkins – Rush
Charles Howell, Chris Lawrence, Tim Webber – Gravity
Brendon O’Dell, Colin Davies, Robert Munroe – All Is Lost

Best Film Editing
Thelma Schoonmaker – The Wolf of Wall Street
Gary D. Roach, Joel Cox – Prisoners
Crispin Struthers, Jay Cassidy – American Hustle
Alfonso Cuaron, Mark Sanger – Gravity
Daniel P. Hanley, Mike Hill – Rush
Joe Walker – 12 Years a Slave

Best Sound (Editing and Mixing)
Christopher Scarabosio, Craig Berkey, Dave Whitehead, David Husby – Elysium
Glenn Freemantle, Niv Adiri, Skip Lievsay – Gravity
Brandon Proctor, Richard Hymns, Steve Boeddeker – All Is Lost
Danny Hambrook, Frank Kruse, Markus Stemler – Rush
Igor Nikolic, Paul Urmson, Skip Lievsay – Inside Llewyn Davis
Chris Burdon, Mark Taylor, Oliver Tarney – Captain Phillips

Best Art Direction & Production Design
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald – The Invisible Woman
Lauren E. Polizzi, Michael Corenblith – Saving Mr. Banks
Diane Lederman, Tim Galvin – Lee Daniels’ the Butler
Mark Digby, Patrick Rolfe – Rush
Beverly Dunn, Catherine Martin – The Great Gatsby
Nancy Haigh, Robert Stromberg – Oz the Great and Powerful

Best Costume Design
Michael O’Connor – The Invisible Woman
Julian Day – Rush
Catherine Martin – The Great Gatsby
Daniel Orlandi – Saving Mr. Banks
Patricia Norris – 12 Years a Slave
Gary Jones – Oz the Great and Powerful

Television Awards

Miniseries / Motion Picture Made for Television
Dancing on the Edge – Starz
Generation War – Film GmbH, teamWorx Television, ZDF
The White Queen – Starz
Parade’s End – HBO
Burton and Taylor – BBC America
Mob City – TNT
Top of the Lake – Sundance Channel
Behind the Candelabra – HBO
Phil Spector – HBO
The Big C: Hereafter – Showtime

Actress in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television
Holliday Grainger – Bonnie & Clyde
Jessica Lange – American Horror Story: Coven
Helen Mirren – Phil Spector
Rebecca Hall – Parade’s End
Laura Linney – The Big C: Hereafter
Elisabeth Moss – Top of the Lake
Helena Bonham Carter – Burton and Taylor
Melissa Leo – Call Me Crazy: A Five Film

Actor in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television
Matt Damon – Behind the Candelabra
Benedict Cumberbatch – Parade’s End
Matthew Goode – Dancing on the Edge
Chiwetel Ejiofor – Dancing on the Edge
Peter Mullan – Top of the Lake
Al Pacino – Phil Spector
Dominic West – Burton and Taylor
Michael Douglas – Behind the Candelabra

Actress in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television
Anna Gunn – Breaking Bad
Emilia Clarke – Game Of Thrones
Uzo Aduba – Orange is the New Black
Merritt Wever – Nurse Jackie
Margo Martindale – The Americans
Laura Prepon – Orange is the New Black
Judy Parfitt – Call the Midwife
Kathy Bates – American Horror Story: Coven

Actor in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television
Aaron Paul – Breaking Bad
James Wolk – Mad Men
Nikolaj Coster-Waldau – Game Of Thrones
Peter Sarsgaard – The Killing
Jon Voight – Ray Donovan
William Hurt – Bonnie & Clyde
Jimmy Smits – Sons of Anarchy
Corey Stoll – House of Cards

Best Television Series, Drama
Last Tango in Halifax
Mad Men
The Americans
Masters of Sex
Homeland
Downton Abbey
The Good Wife
House of Cards
Breaking Bad
Rectify

Best Television Series or Miniseries, Genre
American Horror Story: Coven
Arrow
The Walking Dead
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
Grimm
Game Of Thrones
Orphan Black
The Returned
Supernatural

Best Actress in a Series, Drama
Keri Russell – The Americans
Vera Farmiga – Bates Motel
Anne Reid – Last Tango in Halifax
Olivia Colman – Broadchurch
Robin Wright – House of Cards
Lizzy Caplan – Masters of Sex
Tatiana Maslany – Orphan Black
Abigail Spencer – Rectify

Best Actor in a Series, Drama
Jon Hamm – Mad Men
Aden Young – Rectify
Michael Sheen – Masters of Sex
Jeff Daniels – The Newsroom
Derek Jacobi – Last Tango in Halifax
Kevin Spacey – House of Cards
Bryan Cranston – Breaking Bad
Freddie Highmore – Bates Motel

Best Television Series, Comedy or Musical
A Young Doctor’s Notebook
Modern Family
Once Upon A Time
Louie
Brooklyn Nine-Nine
Enlightened
The Wrong Mans
Alpha House
The Big Bang Theory
Orange is the New Black

Actress in a Series, Comedy or Musical
Lena Dunham – Girls
Julia Louis-Dreyfus – Veep
Laura Dern – Enlightened
Amy Poehler – Parks And Recreation
Zooey Deschanel – New Girl
Taylor Schilling – Orange is the New Black
Edie Falco – Nurse Jackie
Jessica Walter – Arrested Development

Best Actor in a Series, Comedy or Musical
Jake Johnson – New Girl
Jim Parsons – The Big Bang Theory
James Corden – The Wrong Mans
Louis C.K. – Louie
Don Cheadle – House Of Lies
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine
John Goodman – Alpha House
Mathew Baynton – The Wrong Mans

Original Short-Format Program
#JustSaying, #SamoKažem – Tuna Fish Studio
EastSiders – Logo TV
High Maintenance – Jankyclown Productions
Burning Love – Abominable Pictures, Paramount Insurge, Red Hour Films, Yahoo!
Ask A Slave – AzieDee Productions
Little Horribles – Barnacle Studios
Blue – Wigsco
Ghost Ghirls – Electric Dynamite, Shine America, Yahoo!

Special Achievement Awards

Honorary Satellite Award
Ryan Coogler

Breakthrough Performance Award
Michael B. Jordan- Fruitvale Station
Sophie Nelisse – The Book Thief

Best Ensemble, Motion Picture
Nebraska

Best Ensemble, Television
Orange is the New Black


About the Author


James Rush is the Founding, News & Chief Editor of TFM.


Posted in Awards, Satellite Awards