Sundance Film Festival Awards 2017: Winners List

For those festival-goers that survived the 10 days trekking through three feet deep snow and attending screenings of up to 119 feature films in Park City Saturday night was the Sundance Film Festival Awards. The ceremony was hosted by Jessica Williams presenting alongside the jurors 27 prizes to feature filmmakers.

I Don’t Feel At Home In This World Anymore lead the awards on the fiction side collecting both the US Grand Jury Prize for a Dramatic Feature and one of Amazon Studios Producers Awards. On the documentary side Dina topped the night winning the US Grand Jury Prize for a Documentary Feature.

Director of the Sundance Film Festival John Cooper commented on the festival saying “This has been one of the wildest, wackiest and most rewarding Festivals in recent memory. From a new government to the independently organized Women’s March on Main, to power outages, a cyberattack and snow at record levels, the work of our artists rose above it all and challenged and changed us these last 10 days. I am most proud that, through it all, we have formed a community that is bound tighter by the art we make and the ideas we support.

This year’s jurors invited in recognition of their accomplishments in the arts included Diego Buñuel, Julie Goldman, Robert Greene, Susan Lacy, Larry Wilmore, Gael García Bernal, Peter Dinklage, Jody Hill, Jacqueline Lyanga, Jeannine Oppewall, Nai An, Sonia Braga, Athina Rachel Tsangari, Carl Spence, Marina Stavenhagen and Lynette Wallworth.

Feature film award winners in previous years have included Weiner, Sand Storm, The Birth of a Nation, Whiplash, Fruitvale Station, Beasts of the Southern Wild, Twenty Feet from Stardom, Searching for Sugarman, The Square and Me and Earl and the Dying Girl.

The short film awards included in the list below were given out at a separate ceremony preceding January 28th.

US AWARDS – FEATURES

US GRAND JURY PRIZE – DRAMATIC
I Don’t Feel at Home in This World Anymore, Director and Screenwriter: Macon Blair

US GRAND JURY PRIZE – DOCUMENTARY
Dina, Directors: Dan Sickles, Antonio Santini

DIRECTING AWARD – US DRAMATIC
Beach Rats, Director and Screenwriter: Eliza Hittman

DIRECTING AWARD – US DOCUMENTARY
The Force, Director: Peter Nicks

WALDO SALT SCREENWRITING AWARD – US DRAMATIC
Ingrid Goes West, Director: Matt Spicer, Screenwriters: Matt Spicer, David Branson Smith

US DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR CINEMATOGRAPHY
The Yellow Birds, Director of Photography Daniel Landin

US DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR EDITING
Unrest, Editors Kim Roberts and Emiliano Battista

U.S. DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR BREAKTHROUGH PERFORMANCE
Chanté Adams in Roxanne Roxanne

U.S. DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR BREAKTHROUGH DIRECTOR
Novitiate, Director and Screenwriter: Maggie Betts

U.S. DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD FOR INSPIRATIONAL FILMMAKING
STEP, Director: Amanda Lipitz

U.S. DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD FOR STORYTELLING
Strong Island, Director: Yance Ford

U.S. DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD: THE ORWELL AWARD
ICARUS, Director: Bryan Fogel

AUDIENCE AWARD – US DRAMATIC
Crown Heights, Director and Screenwriter: Matt Ruskin

AUDIENCE AWARD – US DOCUMENTARY
Chasing Coral, Director: Jeff Orlowski

WORLD CINEMA AWARDS – FEATURES

WORLD CINEMA GRAND JURY PRIZE – DRAMATIC
The Nile Hilton Incident, Director and Screenwriter: Tarik Saleh

WORLD CINEMA GRAND JURY PRIZE – DOCUMENTARY
Last Men in Aleppo, Director: Feras Fayyad

AUDIENCE AWARD – WORLD CINEMA DRAMATIC
I Dream in Another Language “Sueño en otro idioma”, Director: Ernesto Contreras, Screenwriter: Carlos Contreras

AUDIENCE AWARD – WORLD CINEMA DOCUMENTARY
Joshua: Teenager vs. Superpower, Director: Joe Piscatella

DIRECTING AWARD – WORLD CINEMA DRAMATIC
God’s Own Country, Director and Screenwriter: Francis Lee

DIRECTING AWARD – WORLD CINEMA DOCUMENTARY
WINNIE, Director: Pascale Lamche

WORLD CINEMA DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR CINEMATOGRAPHY
Cinematographer Manu Dacosse for Axolotl Overkill

WORLD CINEMA DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD FOR CINEMATOGRAPHY
Cinematographer Rodrigo Trejo Villanueva for Machines

WORLD CINEMA DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD FOR MASTERFUL STORYTELLING
RUMBLE: The Indians Who Rocked The World, Directors: Catherine Bainbridge, Alfonso Maiorana

WORLD CINEMA DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR CINEMATIC VISION
Free and Easy, Director: Jun Geng, Screenwriters: Jun Geng, Yuhua Feng, Bing Liu

WORLD CINEMA DRAMATIC SPECIAL JURY AWARD FOR SCREENPLAY
Kirsten Tan for Pop Aye

WORLD CINEMA DOCUMENTARY SPECIAL JURY AWARD FOR COMMANDING VISION
Motherland, Director: Ramona S. Diaz

GLOBAL FILMMAKING AWARDS
Yalda (Iran) / Massoud Bakhshi
Mignonnes (France) / Maimouna Doucoure
The Hanged (Brazil) / Fernando Coimbra
Untitled Rock Opera (Poland) / Agnieszka Smoczynska

NHK AWARD
I Came By (United Kingdom) / Babak Anvari

OTHER AWARDS

THE ALFRED P. SLOAN FEATURE FILM PRIZE
Marjorie Prime, written and directed by Michael Almereyda

THE AMAZON STUDIOS PRODUCERS AWARDS
Anish Savjani and Neil Kopp, I Don’t Feel At Home In This World Anymore
Joslyn Barnes, Strong Island

AUDIENCE AWARD: NEXT
Gook, Director and screenwriter: Justin Chon

SHORT FILM AWARDS

THE SHORT FILM GRAND JURY PRIZE
And So We Put Goldfish In The Pool, Director and screenwriter: Makoto Nagahisa

THE SHORT FILM JURY AWARD: U.S. FICTION
Lucia, Before and After, Director and screenwriter: Anu Valia

THE SHORT FILM JURY AWARD: INTERNATIONAL FICTION
And The Whole Sky Fit In The Dead Cow’s Eye, Director and screenwriter: Francisca Alegría)

THE SHORT FILM JURY AWARD: NON-FICTION
Alone, Director: Garrett Bradley

THE SHORT FILM JURY AWARD: ANIMATION
Broken – The Women’s Prison at Hoheneck, Directors: Volker Schlecht, Alexander Lahl, Screenwriters: Alexander Lahl, Max Mönch

SHORT FILM SPECIAL JURY AWARD FOR CINEMATOGRAPHY
Dadyaa – The Woodpeckers of Rotha, Directors and Screenwriters: Pooja Gurung, Bibhusan Basnet, Cinematographer: Chintan Rajbhandari

SHORT FILM SPECIAL JURY AWARD FOR EDITING
Laps, Director and Screenwriter: Charlotte Wells, Editor Blair McClendon